Nagłówek i stopka na stronie internetowej. Najważniejszy element strony.

Nagłówek i stopka na stronie internetowej to najważniejszy element strony. Nagłówki od dawna są przedmiotem zainteresowania projektantów, ponieważ jest to pierwsza rzecz jaką użytkownik zobaczy po odwiedzeniu witryny. Często używamy go jako głównego źródła nawigacji w witrynie. Przemyślany nagłówek może okazać się jeszcze bardziej przydatny dzięki funkcjom takim jak wyszukiwanie, funkcjonalność e-commerce i opcje ułatwień dostępu.

Elementy nagłówka, które powinny znaleźć się na stronie:

  • nazwa lub logo firmy z linkiem prowadzącym do strony głównej – najczęściej w lewym górnym rogu
  • tagline, czyli hasło reklamowe – W WordPressie jest to po prostu krótki opis strony
  • główna nawigacja – czyli menu, ze wszystkimi głównymi stronami w witrynie
  • „hero image” lub slider – obecnie modne jest wprowadzanie na stronie dużych zdjęć, o pełnej szerokości, lub zdjęć przewijanych z dużymi, ale krótkimi hasłami identyfikującymi charakter witryny,
  • „koszyk” – w przypadku sklepów internetowych, oraz link do rejestracji dla użytkownika.

Stopka czasami zostaje zignorowana, zostaje zdegradowana, aby wyświetlić prawa autorskie i być może kilka linków. To wielkie marnotrawstwo potencjału – zwłaszcza w przypadku stron internetowych o dużej zawartości. Czasami widzimy stopkę, która jest mniej więcej zmienioną kopią nagłówka, istnieją inne elementy odpowiednie dla danego obszaru, których może brakować.

W stopce najczęściej umieszczamy dane mniej ważne, ale przydatne. Z reguły daje się tu krótki opis witryny, dane adresowe lub mapkę dojazdową.

Dodatkowo w stopce witryny należy umieścić:

  • dodatkowe menu – razem z linkami do Polityki prywatności, regulaminem sklepu i warunkami dostawy czy warunkami gwarancji
  • logo firmy, słowa kluczowe strony – Google interpretuje treść stopki jako treść najbardziej istotną pod względem SEO poza nagłówkiem, dlatego dobrym sposobem jest dodanie od kilku do kilkunastu słów kluczowych w stopce z podlinkowaniem do pozostałych stron serwisu
  • prawa autorskie, nazwę firmy lub nazwisko twórcy strony, która posiada prawo własności do treści witryny.
  •  


Dodatkowym elementem, który w ostatnich latach jest pozytywnie odbieranym przez użytkowników jest tzw. „float to top”, czyli przycisk przewijający na samą górę strony po przeczytaniu całej treści.

Pamiętaj, zanim uznasz swoją stronę za skończoną, pokaż ją komuś kto kompletnie nie zna się na projektowaniu witryn, aby mógł ocenić przejrzystość i czytelność twojego szablonu.

Elementoo

Potrzebujesz pomocy w skonfigurowaniu elementów na swojej stronie ? Napisz do mnie. Przeanalizuje Twoją treść i zoptymalizuję ją pod kątem wizualnym oraz SEO.